Historická zábava a hry

18.5.2019

V našem dnešním článku jsme se rozhodli připravit si pro vás ty nejznámější hry, které hrávali naši předkové. Pro vás už by některé z těchto her nebyly zábava, ale pro ně v tehdejší době byla. Většinou se jednalo o hry, které byly určeny pro dva hráče. Některé herní principy jsou si velmi podobné. Těžko ale říct, čím by to mohlo být. Pojďme se společně na některé z těchto her podívat. Možná vás také zaujmou.
Například ve starověkém Egyptě byla velmi oblíbená hra Tau. Jednalo se o strategickou dámu, kterou hráli především Faraoni. Cílem byla likvidace nepřítele.
čísla na bingo
V Indii je až do dnešního dne oblíbená hra Bára-guti, kde jsou šance vyrovnány a hráči zde nejsou omezeni systémem. Výhodou hry je, že je rychlá a tudíž odsýpá.
Ve středověku začaly být oblíbené hry, které byly na principu obléhání pevnosti či hradu. V souladu tedy s tím, co patřilo ke každodennímu životu. Jedním z představitelů těchto her bylo Ringo.
Z Britských ostrovů se dochovaly varianty, které jsou typické svou velikostí. Jsou totiž skladnější a vhodné na cestování. Jedná se o hru typu Tafl, což je v překladu přepadení.
Největších rozměrů dosahuje hra s názvem Alea Evangelii, která má 19 x 19 linií. Nic většího opravdu neexistuje.
Hry na principu mlýn patří k těm nejstarším vůbec. Pravidel je jen hrstka a kromě toho je tento typ velmi snadný na pochopení.
Ve starém Římě byla v oblibě hra Tres Lineatae a to u legionářů. Díky své jednoduchosti se u ní dalo snadno relaxovat. Pomalu ale jistě se začala rozšiřovat také mezi keltské a germánské kmeny.
barevné figurky
Každý z nás si nejspíše ze svého dětství vybaví hru Člověče, nezlob se. Tato hra v sobě spojuje dvě polohy. Je tím taktizování a také náhodné použití kostky.
Z Egypta se dochovala hra s názvem Senet, která by se dala považovat ze předchůdce této hry.
Her a tudíž i zábavy existovalo v minulých stoletích mnoho. Rozhodně by si každý našel to, co by jej nejvíce bavilo.