U rodičů je nejlépe a bezstarostně
Pokud žijeme u rodičů a ještě si sami nevyděláváme, je to takové to bezstarostné období, kdy finanční stránku nijak řešit nemusíme, to za nás dělají rodiče. Náš jediný příjem je několik málo stokorun jako příspěvky od dědečků, babiček, strýčků či tetiček. A jelikož to u většiny z nás nejsou nijak oslnivé částky, není problém je zase obratem vydat. To neznamená, že v raném věku by neměly být děti vedeny k tomu, jak s penězi hospodařit a že je dobré mít rezervu na horší časy. Problém může nastat ve škole, kdy se děti nechávají ovlivnit potřebou drahých a značkových věcí. Kladným příkladem by jim měli být především rodiče, vysvětlit, že dobrý kamarád není ten, který nosí značkové tričko nebo batoh, že přátelství a kamarádství se penězi neměří a změřit ani nedá.
Dospělost a její nástrahy
Konečně jsme dospěli a začali si sami vydělávat, máme pocit, že nám patří celý svět a že můžeme úplně všechno, tedy si i všechno koupit. Najednou jsou tady netušené možnosti, v dnešní době není nemožné téměř nic, ať už od materiálních věcí po cestování. Pokud nechceme dlouhé roky šetřit, není problém si půjčit na náš sen.
Hypotéky, úvěry atd.
Za začátku se nám zdají první výplaty neskutečně obrovské, dáváme si nějakou tu korunku stranou, ale pak přijde na řadu otázka vlastního bydlení. Ať už jsme v páru nebo sólo, dojde k tomu, že si na vlastní byt budete muset půjčit a pravidelný příjem se po odečtení splátek znatelně ztenčí. Za finance už si tak budete zodpovídat sami.
Důchod v nedohlednu?
Postupem času a s příchodem rodiny se stane, že výdaje jsou oproti příjmům stále větší, obzvlášť když přijdou děti nebo problémy se zdravím. I v takových chvílích bychom měli myslet na důchod a spořit si alespoň nějakou menší částku. Ono co je doma, to se počítá. A to platí především do budoucnosti.