Možná jste mnozí z vás předpokládali, že 3D tisk je poměrně nová a průlomová technologie, která vznikla sotva před pár lety. Ovšem opak je pravdou. První zmínky o 3D tisku pochází z 80. let minulého století, přičemž patent na tuto technologie je sotva starý 30 let. 3D tisk ovšem našel uplatnění v řadě odvětví a je tak nepostradatelným pomocníkem v lékařství, automobilovém průmyslu, architektuře, umění nebo třeba designu.
Největší rozmach v posledních letech způsobil hlavně masivní prodej 3D tiskáren pro domácí použití. Základní model je možné v současnosti pořídit již za necelých 10 000 korun, 3D tiskárny se tak staly dostupné i pro běžné smrtelníky. Zatímco dříve byly doménou spíše technologů a vývojářů ve velkých průmyslových firmách. Pojďme si teď něco říci o fungování 3D tiskáren a pro koho jsou určeny.
Fungování 3D tisku v praxi
3D tiskárny dokáží hravě přenést digitální předlohu do reálného 3D modely v poměrně krátkém časovém horizontu. Jedná se o proces, který využívá aditivní technologie. Tedy vrstvení materiálu za výsledkem tíženého tvaru. Dalo by se říci, že tento proces je přesným opakem CNC obrábění, kdy je jeden kus materiálu postupně upravován a ořezáván do konečné podoby.
3D tiskárna je určena primárně pro ty, kteří chtějí vyzkoušet jinou technologii tisku. Je ale zapotřebí umět pracovat v některém z modelovacích programů, které podporuje 3D vytváření objektů. Nejčastěji je to Fusion 360, AutoCAD, Blender, SketchUp nebo třeba Maya. To je ovšem jen malý výčet programů, které podporují 3D modelování. Na internetu jsou v současnosti dostupné i knihovny, kde je možné si již vymodelovaný objekt za menší poplatek nebo zcela zdarma stáhnout.
3D objekt je možné nechat si vytisknout i na zakázku. V České republice se na tuto problematiku specializuje hned několik firem. Vyzkoušejte 3D tisk z Olomouce a nechte si vyrobit 3D objekty na míru.