Rozvíjející se internetová síť je sama o sobě nosným médiem, které podněcuje řadu uživatelů k různorodým činnostem. Někteří z nás tu obchodují či nakupují zboží v e-shopech, jiní využívají tuto síť k diskusím, další čerpají informace o produktech, technologiích, službách, zajímavostech, mnozí z něj čerpají výukový materiál a inspiraci ke svému životnímu stylu. Fenoménem dnešní doby se v prostředí Internetu staly virtuální peníze. Určitou podskupinou tohoto segmentu jsou tzv. kryptoměny.
Většina kryptoměn není inflačních
První z nich byl Bitcoin, vznikl v roce 2009 jako deflační platidlo, kde je předem dáno množství mincí v oběhu, přičemž právě ztrátou mincí některými neplatnými transakcemi a neopatrnou manipulací s privátními klíči se z oběhu vytratilo zhruba 4 miliony mincí. Obliba Bitcoinu spočívá především v jeho decentralizaci a v nulovém riziku znehodnocení měny, která naopak častokrát nastává v bankovním sektoru. Centrální banky totiž mohou z principu znehodnocovat každé platidlo, jestliže neuváženě emitují další bankovky a vpustí je do oběhu.
Úspěšná těžba a obchodování
Bitcoiny lze těžit poměrně s úspěchem pomocí asic mineru, přičemž se tímto způsobem potvrzují prováděné transakce a celá bitcoinová síť je díky tomuto procesu v provozu. Těžit může kdokoliv, stačí vybudovat těžební stroj, stáhnout si patřičný software (zdarma), a může se začít (nejlépe v těžebním poolu).
Další nespornou výhodou tohoto platidla je nezávislost vůči centrálním bankám, vládám, státním institucím, a dokonce i tvůrcům této sítě. Platební styk s kryptoměnami podporují v České republice přibližně necelé tři stovky obchodů, které mají k dispozici tzv. platební bránu Bitcoinpay a lze takto za zboží platit online i tehdy, jestliže nemáte k dispozici bankovní účet. Placení touto cestou se provádí vždy z BTC peněženky (nejlépe hardwarové), buď přímou úhradou, nebo naskenováním QR kódu zboží.